
Visste du? 👉 Otroliga 82 procent av EU:s jordbruksutsläpp kommer från animaliska produkter, trots att de bara står för 32 procent av kalorierna och får cirka 82 procent av subventionerna. Och inom detta område är utsläppen från nötkött, mejeriprodukter och fläskkött de största utsläpparna.
Diagrammet nedan visar fördelningen per EU-land (obs: detta inkluderar utsläpp från livsmedelsimport från utlandet).

👉 Diagrammet kommer från en otrolig rapport från Europeiska revisionsrätten från 2021 som kritiserar EU:s gemensamma jordbrukspolitik och säger att “GJP inte har minskat utsläppen från boskap” mellan 2010-18 trots miljarder euro i förmodade miljömässiga GJP-stöd.
👉 Rapporten klargör att “I vår granskning av studier fann vi inga effektiva och godkända metoder som avsevärt kan minska utsläppen från boskap från foderrötning utan att minska produktionen” – och “vi fann inga effektiva metoder för att minska utsläppen av växthusgaser från gödselanvändning, annat än att minska den mängd som appliceras.”
📢 Ännu en gång: Det viktigaste sättet vi kan minska EU:s utsläpp på är att minska antalet boskap och att ställa om EU:s kost till mer växtbaserad mat och minskat kött och mejeriprodukter!

Läs mer här: https://lnkd.in/eMzKuj89








+46 72 541 55 72
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.