
Amerikanskt nötkött (USA) underskattas med omkring 6 gånger om man tar hänsyn till den missade möjligheten att återförvilda och återställa marken som används för dess produktion. Globalt sett är denna underskattning sannolikt större med tanke på hur extensivt nötkött föds upp utanför USA.
Och enligt en ny WRI-rapport skulle implementeringen av VARJE befintlig och banbrytande teknik för minskade utsläpp bara minska klimatkostnaderna för amerikanskt nötkött med 18 procent, vilket fortfarande gör det till det livsmedelsalternativet med den absolut största klimateffekten. Vi borde förmodligen fortfarande prova dessa alternativ för minskade utsläpp, men måste hålla det i sitt sammanhang och undvika greenwashing.
Jag delar detta eftersom medvetenheten fortfarande är otroligt låg, eftersom produktionen av nötkött globalt fortsätter att öka. Årtionden av greenwashing från industrin och externalisering av effekter har skapat en falsk berättelse om att det ens är en viktig lösning. Vetenskapen är otroligt tydlig i denna fråga och den verkar bara bygga upp vetenskaplig konsensus om behovet av att övergå till växtrika livsmedelssystem.

Källa
World Resources Institute: ”Despite ‘Carbon Neutral’ Certifications, Beef Emissions Can Be Lower, but Never Low”
https://www.wri.org/insights/truth-about-low-emissions-beef?utm_source=








+46 72 541 55 72
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.