Mat och Klimat

Linda Lindström & Jonas Norberg
Ideella tankesmedjan Hållbart Matsystem

Köttkonsumtionen fortsätter att sjunka och nötköttet minskar mest av allt

Tycker du om denna artikel?

Jordbruksverkets årliga marknadsbalans för köttkonsumtion har presenterats och trenden med lägre konsumtion fortsätter! Den landade totalt på 80 kilo per person i slaktvikt under 2025, en minskning med ett kilo jämfört med året innan. Per person har konsumtionen av nötkött fallit med hela 14 procent på tio år.

Sedan 2015 har köttkonsumtionen sjunkit med hela åtta kilo per person. Utvecklingen ger hopp om att de enorma klimatvinster som minskad köttkonsumtion för med sig faktiskt börjar realiseras i bred skala.

Nötköttet: nästan fyra procent ner på ett enda år

 Den verkligt stora nyheten i rapporten gäller nötköttet. Av alla köttslag är det nötkött som har störst klimat- och miljöavtryck per kilo och det är just här nedgången är som kraftigast. Under 2025 åt varje svensk i genomsnitt 22,4 kilo nötkött, ner från 23,3 kilo 2024. Det är en minskning med 3,7 procent på bara tolv månader.

Sätter man siffran i ett tioårsperspektiv, blir bilden ännu tydligare. År 2015 låg konsumtionen av nötkött på 26,1 kilo per person. I dag är den 3,7 kilo lägre, en nedgång på 14 procent. Omräknat till hela befolkningen innebär det att Sverige konsumerade drygt 8 500 ton mindre nötkött under 2025 än under 2024.

Varför nötköttet spelar så stor roll

 Att det är just nötköttet som minskar kraftigast är avgörande ur klimatsynpunkt. Nötkreatur släpper ut metan, kräver stora arealer betesmark och fodergrödor och har en klimatpåverkan som är mångdubbelt högre än exempelvis baljväxter per gram protein. Samtidigt visar en granskning av EU:s jordbruksstöd att produktion av nötkött fortfarande subventioneras i oproportionerligt hög grad jämfört med växtbaserade proteinkällor. Att konsumtionen minskar trots dessa snedvridna villkor gör utvecklingen desto mer anmärkningsvärd.

Rapporten från Jordbruksverket bekräftar dessutom att nedgången inte var en tillfällig pandemieffekt. Den trend vi ser har pågått stadigt sedan mitten av 2010-talet och 2025 års siffror visar att förändringen snarare accelererar. Det finns all anledning att tro att uppdaterade riktlinjer för offentliga måltider med mer baljväxter och mindre rött kött kan förstärka utvecklingen ytterligare de kommande åren.

Rätt riktning men resan fortsätter

 Sverige är naturligtvis inte i mål. 80 kilo kött per person och år är fortfarande långt ifrån den växtbaserade kosthållning som krävs för att hålla oss inom planetens gränser. 

Källor 

Bild av Linda Lindström & Jonas Norberg
Linda Lindström & Jonas Norberg
Ideella tankesmedjan Hållbart Matsystem
Åsikter och kommentarer

Dina åsikter och kommentarer är viktiga för Mat & Klimat!

Vi vill gärna veta vad du tycker.

Skriv till oss:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Tycker du om denna artikel?

Gilla detta:


Upptäck mer från Mat och Klimat

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Upptäck mer från Mat och Klimat

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa