Mat och Klimat

Stefan B Nilsson
Chefredaktör

Solenergin i östra EU har ökat med 450 procent på fem år

Tycker du om denna artikel?

Under de senaste fem åren har Östeuropa haft en enorm ökning av kapaciteten för solenergi, som har överträffat tillväxttakten i resten av Europa. Kapaciteten i de nio ledande östeuropeiska länderna – Polen, Ungern, Rumänien, Tjeckien, Bulgarien, Litauen, Estland, Slovakien och Lettland – har ökat från 9 gigawatt (GW) 2019 till 46 GW i slutet av 2024. Det är en ökning av solenergin med hela 450 procent på bara fem år!

Expansionen har lett till att solenergiens andel av Östeuropas elproduktion har stigit från 2 procent till över 10 procent, vilket överträffar det europeiska genomsnittet på 7 procent. Särskilt under sommarmånaderna 2024 genererade länder som Litauen, Ungern och Estland över en tredjedel av sin el från solkraft, medan Polen och Bulgarien översteg 20 procent.

Ungern har den högsta andelen solenergi i sin elmix i världen, enligt analysföretaget Ember. Ungern har haft en remarkabel expansion av solenergin. Från att ha bara ha utgjort 4 procent av elmixen år 2019, stod solenergi för hela 25 procent år 2024. Den snabba tillväxten har möjliggjorts genom statliga stödprogram som “Solar Energy Plus”, vilket har lett till att över 300 000 hushåll installerat solpaneler.

I Polen, som tidigare var starkt beroende av kol, har solenergin ökat hela 20 gånger sedan 2019. Detta har bidragit till en minskning av el från kolkraft med 26 procent och en minskning av utsläppen från energisektorn med 23 procent. Trenden återspeglar en bredare övergång i Östeuropa från fossila bränslen till förnybara energikällor.

Den fortsatta tillväxten inom solenergi i Östeuropa förväntas spela en avgörande roll i Europas energiomställning, särskilt när regionen strävar efter att minska sitt beroende av importerade fossila bränslen och uppnå sina klimatmål.

I Västeuropa har solenergi också sett betydande tillväxt. Enligt Eurostat genererades 47 procent av EU:s el från förnybara källor 2024, med solenergi som stod för 22,4 procent av denna andel. Danmark och Portugal ledde med 88 procent förnybart.

I Tyskland har innovativa lösningar som solpaneler på balkonger och agri-PV-system – som kombinerar jordbruk med solenergi – bidragit till att expandera solenergins räckvidd.  Under 2024 genererade 16 EU-länder över 10 procent av sin el från solenergi, en ökning från 13 länder 2023.

Villatak i Ungern med solpaneler. Ungern har högst andel solenergi i elmixen i världen. Foto: Dominik Puskas, Unsplash.
Bild av Stefan B Nilsson
Stefan B Nilsson
Chefredaktör
Åsikter och kommentarer

Dina åsikter och kommentarer är viktiga för Mat & Klimat!

Vi vill gärna veta vad du tycker.

Skriv till oss:
Tycker du om denna artikel?
UTVALDA INLÄGG
SENASTE NYHETERNA
MEST LÄSTA FÖRFATTARE

Gilla detta:


Upptäck mer från Mat och Klimat

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.

Upptäck mer från Mat och Klimat

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa